pondělí 13. října 2003

Jak si zajistit rovnou pracovní desku

Rovná a tuhá pracovní deska je základ, bez kterého není možné postavit rovný model. Konstrukce mého řešení sice příliš vidět není (kromě tří plátů překližky za sebou) ale pro znázornění jak velkou pracovní desku dostanete zde uvedeným postupem to snad stačí.
Když jsem sháněl rovnou pracovní desku, tak jsem dostal různé rady jak k ní přijít. Byla to například topolová fošna, kterou její majitel nechá čas od času lehce srovnat na srovnávačce. No jo, ale kde dnes sehnat vysušenou topovovou fošnu?

Další možností je stolařská laťovka. Tady je problém jednak s tím, že ve směru, ve kterém je odolnější proti kroucení má šířku jen cca 140cm a také, že i v takto řezaném směru má snahu se kroutit. Kroutí se zejména v případech, kdy není řádně skladována.

Dalším námětem bylo použít desky z nějaké plastické hmoty (prodejny typu Baumax apod) která má mít tu vlastnost, že když se z ní vytáhne špendlík, tak se povrch sám zacelí a vpich zmizí. Když jsem se ale ptal na cenu, tak pro desku v délce cca 180cm, kterou jsem potřeboval, cena vycházela okolo 2 tisíc Kč. A to jak jistě uznáte není málo.
Pak jsem ale jednou zahlídl v modelářském obchodě topolovou překližku a vzpomněl jsem si na radu s topolovou fošnou a tady je mé řešení:
- koupil jsem 3 ks topolových překližek
- nechal jsem si uříznout dřevotřísku o rozměru 42×182cm (uřízli samozřejmě 180cm).
- dřevotřísku jsem lehce obrousil, prach jsem vysál a ještě otřel vlhkým hadrem na 2 x natřel ze všech stran akrylkombinačním lakem S1835, který mi kdysi zbyl a byl zrovna po ruce. Hlavní důraz jsem kladl na natření bočních stran s řezem.
- než lak zaschnul, tak jsem vyhobloval 2 hranolky 5×4cm v délce 180cm (výhoda domácí dílny), které jsem pak skrz dřevotřísku 55mm vruty k dřevotřísce na výšku přišrouboval. Trochu jsem pro jistotu spoj zpevnil ještě lepidlem mezi hranolkem a dřevotřískou.
- no a to nejlepší na závěr. Pro přilepení plátů překližky jsem použil lepidlo 3M77, které se používá na potahování modelů z EPP a které jsem lehce nastříkal na lakovaný povrch dřevotřísky a nechal chvíli zavadnout. Po zavadnutí jsem přiložil pláty překližky (pozor, je třeba přikládat přesně) a je to.
Výsledkem je pevná a rovná pracovní plocha, která se nekroutí v mém případě s cenou okolo 300Kč. V případě, že překližky už budou natolik rozpíchané, že neumožní další použití desky, stačí je vyměnit. Možná, že už v té době budu umět sehnat jen samotnou topolovou dýhu. Kdo ví?
No a teď už nezbývá než ji konečně začít používat. :-)

Žádné komentáře: